HELENA FEJKOVÁ© 2012 Helena Fejková

PREMIÉRA KOLEKCE 2010

Stacks Image 546
Stacks Image 716
Stacks Image 720
Stacks Image 737
Stacks Image 741
Stacks Image 744
Stacks Image 748
Stacks Image 752
Stacks Image 127
Stacks Image 130

Premiéra v naší staré Galerii byla ve srovnání s minulými prezentacemi v Černínském nebo Veletržním paláci méně okázalá, o to víc ale neformální a upřímná. Opět jsme si nevybrali zvučná jména českého modelingu. Nemáme zájem, aby si divák místo designu všímal mnohdy bulvárních společenských souvislostí. Pokračovala tak snaha představit oděvní design v symbióze s hudbou, světlem i pohybem. Tomu výrazně napomohla především choreografie Aleny Peškové a tanečníci – členové baletu ND v Praze a Divadla J. K. Tyla v Plzni – charakterizovala ladnost a uvolněnost střihových linií i použitých materiálů. Heslem příští letní módy podle Heleny Fejkové bude pohoda, volnost, ležérnost a variabilita – každé šaty na několik způsobů – v bílé, béžové, světle šedé a lososové barevnosti.
Bylo zřejmé, že autorka sice je ochotná respektovat kategorii „vycházka“, ale že ji láká především „odpolední party“. Vycházku podle Heleny Fejkové si totiž lze nejsnáze představit – po lázeňské kolonádě. Ale proč ne? Vycházku lesem dostatečně saturují jiní - spíše konfekční výrobci.
Druhá část kolekce 2010 – společenská – organicky navazovala na první. Jen materiály byly o poznání slavnostnější – krajky, jemné vlny, hedvábí a šifony s kovovým leskem v černé, stříbrošedé a tmavomodré barevnosti. Střihy zvýrazňovaly slavnostní příležitosti, pro které byly stvořeny. Bylo zjevné, že modely byly vytvářeny přímo na konkrétní modelky. Však také onemocnění jedné z nich hrozilo velkým problémem (dobře to pak dopadlo). Je škoda, že až na krajky z letovického Tylexu – všechny použité materiály byly zahraničního původu. Přitom Helena Fejková spolupracovala s českými a moravskými výrobci snad nejvíc ze všech současných tuzemských návrhářů. Kde ale jsou – Karnola, Tiba, Moravolen, Texlen, Textilana a další? A taková jsme byli textilní velmoc!
Nepřehlédnutelnou součástí kolekce byly její doplňky – bižuterní šperky Petra Svobody (jablonecké společnosti CAMÉE JEWELLERY), kabelky a další prvky kožené galanterie MARCELY KOTĚŠOVCOVÉ a čepičky ALENY VLČKOVÉ. Vše bylo vytvářeno v rámci autorské spolupráce s Helenou Fejkovou v barevné i střihové harmonii s jejími oděvy. Společnost BAŤA doplnila kolekci obuví.
Novinkou bylo i voňavé překvapení – originální český Eau de Parfum se jménem Heleny Fejkové. Byl to nejen úvod přehlídky, ale především výsledek spolupráce dvou českých výrobců – Kosmetiky CAPRI – specialisty na kosmetiku z kozího mléka – a společnosti AROMA Praha – jediného českého výrobce parfémových kompozic s více než stoletou tradicí.
Helčo, bylo to dobré, gratulujeme! A diváci byli skvělí – potlesk udělili všem dvaapadesáti modelům – a často třikrát – díky třicet metrů dlouhému molu...


Vladimír Hetflejš